Merkez

1966 yılında İzmir’den Ankara’ya gelen Salih Sağıroğlu (Hacı), o dönemin HERGELEN MEYDANI olarak adlandırılan şimdiki İtfaiye Meydanı’na iner. Burası Ankara’ya gelen herkesin uğrak yeridir. Çünkü şehirlerarası otobüsler bu noktada yolcu indirir.
Ticaret açısından da çok canlı olan İtfaiye Meydanı’nda bir dükkan tutan Hacı, seyyar olarak kokoreç satmaya başlar.
Sayıştay, Danıştay, Adliye derken, birçok kişiye kokoreçin ne olduğunu anlatır. Eski hali ile, bir mecmua üzerine halka olarak kesilen kokoreçler, dört beş parçaya bölünerek, üzerine baharat ilave edilir, ekmeksiz aperatif olarak yenir.

Salih Sağıroğlu, bir süre sonra tutmuş olduğu dükkanda işine devam eder. Temmuz Sokak’ta bulunan küçük dükkanında ün yapar. Kendisinden önce kokoreççi olmaması ise, onu daha da özel bir konuma getirir.

Orjinal kokoreçi hiç bozmadan muhafaza eden Hacı, sonradan işleri çocuklarına bırakır. Onlar da günümüzde hâla aynı usulde devam ettirerek, müşterilerine bu lezzeti tattırırlar.

Merkez dükkan yine İtfaiye Meydanı’nda bulunmaktadır. Öğlen saatlerinde hizmet veren dükkanı 11:30-14:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.